7 Ιουνίου 2018

Συγκλονιστικός KD και 3 - 0

Ένα βήμα μακριά από το repeat βρίσκονται οι Warriors, που όπως και πέρυσι νίκησαν τους Cavaliers στο Cleveland για το 3-0 στη σειρά των Τελικών.

Είναι απλά ανίκητοι. Είναι ανώτεροι, είναι... περισσότεροι, είναι πιο πεισμωμένοι. Είναι πιο ταλαντούχοι. Είναι η καλύτερη ομάδα στο ΝΒΑ και γι' αυτό βρίσκονται πλέον ένα βήμα μακριά από το πρωτάθλημα, το δεύτερο συνεχόμενο απέναντι στον ίδιο αντίπαλο. Οι Golden State Warriors επικράτησαν των Cleveland Cavaliers στην Quicken Loans Arena (110-102) και όπως και πέρυσι, έκαναν το 3-0 για να βρεθούν μια ανάσα από το repeat. Θα έχουν τέσσερις ευκαιρίες για το τελευταίο βήμα που χρειάζονται και όλα δείχνουν ότι δεν θα δυσκολευτούν να το κάνουν απέναντι στην παρέα του LeBron James που δεν είναι αρκετά ποιοτική για να διεκδικήσει πλέον κάτι περισσότερο. MVP της αναμέτρησης ο Kevin Durant, o φοβερός και τρομερός KD που έκανε μία από τις μεγαλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του σε μια βραδιά που οι "Splash Brothers" δεν είχαν ρυθμό και έσπασαν τα καλάθια.

Ο forward των Warriors δεν ήταν απλά ο πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης. Ήταν ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ. Έκανε ρεκόρ καριέρας στα playoffs με 43 πόντους (9/14 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 7/7 βολές), 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ένα κλέψιμο και αμέτρητες σπουδαίες άμυνες, κυνήγησε τον LeBron James σε όλο το γήπεδο και θα θυμάται για πολλά χρόνια το βράδυ της 6ης Ιουνίου του 2018. Θα το θυμάται γιατί σχεδόν μόνος του κουβάλησε τους Warriors, την ώρα που όλοι μαζί οι Curry - Thompson - Green είχαν 31 πόντους με 11/35 τρίποντα (3/17 τρίποντα). Οι Warriors δεν ήταν εντυπωσιακοί. Έπαιξαν όμως με πείσμα και παρά την μέτρια για τα δικά τους δεδομένα εμφάνιση, πήραν την νίκη που τους φέρνει πλέον ένα ματς μακριά από τον στόχο τους.

O LeBron James, από την άλλη, έγραψε το δέκατο triple-double της καριέρας του (33 πόντοι, 12/22 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 4 λάθη σε 46:52), αλλά και πάλι ήταν σε μεγάλο μέρος της αναμέτρησης μόνος. Υπήρξαν στιγμές που ο Kevin Love έκανε τρομερή δουλειά (20 πόντοι, 6/13 σουτ, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ο Rodney Hood έδειξε ότι κακώς ο Tyronn Lue δεν τον χρησιμοποιούσε (πέτυχε 15 πόντους με 7/11 σουτ σε 25:38), όμως από εκεί και πέρα, το χάος. J.R. Smith, George Hill, Tristan Thompson, Jeff Green, Kyle Korver, Larry Nance δεν πρόσεφαν το παραμικρό και οι Cavaliers δεν δείχνουν ικανοί να γίνουν η πρώτη ομάδα στην ιστορία του ΝΒΑ που θα γυρίσει σειρά από το 3-0.

ΨΥΧΩΜΕΝΟΙ CAVS, ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ DURANT ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

Ο ενθουσιασμός του κοινού, έδωσε τρομερή ώθηση στους Cavaliers που μπήκαν με τρομερό πείσμα στο ματς και μετά από μόλις τέσσερα λεπτά είχαν προβάδισμα δέκα πόντων (14-4). Η ομάδα του Kerr σάστισε, οι Curry - Thompson ήταν "κρύοι", o Draymond Green γκρίνιαζε προς κάθε κατεύθυνση και ο Durant πάλευε μόνος εναντίον όλων στην επίθεση. Το 29-28 της πρώτης περιόδου ήταν αποτέλεσμα των δικών του προσπαθειών, όμως και ο LeBron δεν πήγαινε πίσω. Γέμιζε τη στατιστική του με τρομερή ταχύτητα, με αποτέλεσμα να αρχίσει να "φλερτάρει" από νωρίς με το triple-double.

Το 42-34 στο 17' και το 47-35 λίγο αργότερα ήρθαν από τις δημιουργίες του και τις εκτελέσεις του Love που ήταν σπουδαίος, όμως και πάλι, όταν όλα έδειχναν ανάποδα για τους Warriors, ο Durant βγήκε μπροστά για να πετύχει μεγάλα και δύσκολα σουτ που έριξαν την διαφορά στους έξι (58-52) στο ημίχρονο. Ο KD, ο οποίος πίεζε σε όλο σχεδόν το γήπεδο τον James για να τον κουράσει σωματικά και πνευματικά, είχε στο πρώτο μέρος 24 πόντους με δέκα σουτ, οι Warriors 12/13 βολές, οι Cavs καμία (!) και οι "Splash Brothers" 7 πόντους με 3/15 σουτ (1/9 τρίποντα).

Η ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ ΤΩΝ WARRIORS ΚΑΙ Ο ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ KD

Ένα επί μέρους 2-9 σε δύο λεπτά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έφερε την ισοφάριση (61-61) και έτσι, τόσο απλά και τόσο εύκολα, το ματς ουσιαστικά άρχισε από το μηδέν. Οι Warriors έκαναν το ξέσπασμα που όλοι περίμεναν, πήγαν γρήγορα και στο +5 (64-69) και την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι ένιωθαν τα χέρια τους πιο "κρύα" από ποτέ. Μέχρι ο Hill να βάλει τρίποντο ισοφάρισης και ο J.R. Smith άλλο ένα τέτοιο (72-72). Οι Cavs πήγαν σε μεγάλες επιθέσεις, έψαξαν τον ελεύθερο παίκτη, όμως άλλο ένα μικρό 0-5 έδωσε στους φιλοξενούμενους το momentum και την αυτοπεποίθηση που χρειάζονταν. Παρόλα αυτά, στο 33' ο Curry πήγε στα αποδυτήρια και η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 81-83 που άφηνε ένα άρωμα θρίλερ στην ατμόσφαιρα.

Τα πρώτα λεπτά της τέταρτης δεν είχαν ποιότητα. Cavs και Warriors ήταν πολύ προσεκτικοί, αλλά και κουρασμένοι, με τον LeBron να ανεβάζει στροφές και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του (93-92 στο 42') και την Quicken Loans Arena να μπαίνει ξανά στο παιχνίδι. Κι εκεί που όλα έδειχναν θετικά για τους γηπεδούχους, ο Curry έβαλε το πρώτο του τρίποντο μετά από έννέα άστοχες προσπάθειες για το 97-101, για να του απαντήσει ο James με τον ίδιο τρόπο (100-101) στα δύο λεπτά. Ο Iguodala έκανε ένα φανταστικό poster-κάρφωμα για το 100-103, για να αστοχήσει ο Tristan Thompson σε χουκ και να βάλει ο Durant to τρίποντο για το 100-106 στα 49.8" που "καθάρισε" το ματς. Απλά και όμορφα, χωρίς πολλά-πολλά, για να φτάσουν οι Warriors ένα βήμα πριν το repeat.

Πηγή: nba.sport24.gr