• Γιουβέντους-Τότεναμ 2-2: Ποδοσφαιρική πανδαισία στο Τορίνο

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ: NewsRoom™
    ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: 14 Φεβρουαρίου 2018
    A- A+

Παιχνίδια σαν κι αυτό που φιλοξενήθηκε στο Juventus Stadium έχουν γιγαντώσει τον μύθο του Champions League με το 2-0 που διαμορφώθηκε μόλις στο 9' να γίνεται 2-2, ενώ η Μάντσεστερ Σίτι έκανε μια ακόμη υπερηχητική εμφάνιση διασύροντας την Βασιλεία στην Ελβετία με 4-0.

Γιουβέντους-Τότεναμ 2-2

Η Γιούβεντους στα προηγούμενα 16 παιχνίδια της είχε δεχθεί μόλις ένα γκολ και παρόλο που δεν είχε καμία τρελή επιθετική παραγωγή, μπήκε στο χορτάρι με το μαχαίρι στα δόντια θέλοντας να εκμεταλλευτεί την έλλειψη εμπειριών της Τότεναμ και το κατάφερε με το παραπάνω.
    Μόλις στο 2' από το φάουλ του Πιάνιτς οι αμυντικοί των Άγγλων άφησαν μόνο του τον Ιγκουαΐν (;;;), ο Βόσνιος πέρασε τη μπάλα πάνω από το τείχος κι ο 'Πιπίτα' με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0.

Πριν συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι ήρθε και το δεύτερο σοκ στο 9' όταν από την ακίνδυνη σέντρα, ο Τρίπιερ δεν είδε την κίνηση του Μπερναρντέσκι, άπλωσε το πόδι του ανατρέποντάς τον και ο Γερμανός διαιτητής Μπριχ έδειξε την άσπρη βούλα με τον Ιγκουαΐν να νικά και πάλι τον Γιορίς διαμορφώνοντας το 2-0!

Για 15 λεπτά στο γήπεδο υπήρχε μόνο μια ομάδα κι αυτή ήταν η Γιουβέντους, αλλά λίγο η ευφορία του 2-0 λίγο η αλαζονεία των γηπεδούχων και κυρίως η δεδομένη ποιότητα της Τότεναμ που έβγαλε χαρακτήρα, έφεραν τα πάνω κάτω...

Οι Ντέλε Άλι, Ντεμπελέ, Έρικσεν άλλαξαν τις ισορροπίες κυριαρχώντας πλήρως στο χώρο της μεσαίας γραμής και το γήπεδο έγειρε προς το άλλο μισό! Ο Κέιν προειδοποίησε στο 26' ωστόσο σ' αυτή τη μονομαχία νικήθηκε από τον Μπουφόν που έδιωξε εντυπωσιακά την κοντινή κεφαλιά του, το ίδιο συνέβη και στο σουτ που επιχείρησε ο Άγγλος στο 31', αλλά η τρίτη ήταν και η φαρμακερή. Στο 35' ο Ντέλε Άλι έκλεψε, σέρβιρε στον κενό χώρο με τον Κέιν να αποφεύγει τον Μπουφόν και να πλασάρει στην κενή εστία για το 2-1!

Για το επόμενο δεκάλεπτο η Τότεναμ συνέχισε σα να μην συμβαίνει τίποτα, η τριπλέτα των χαφ έκανε ότι ήθελε, ωστόσο η κομβική φάση του αγώνα ήρθε στο 45'+1'. Ο Ντάγκλας Κόστα έφυγε μπροστά, μπήκε στην περιοχή κι ο Οριέ τον ανέτρεψε βλακωδώς με τον Μπρίχ να δείχνει και πάλι την άσπρη βούλα. Ο Ιγκουαΐν έστησε τη μπάλα, ο Γιορίς έμεινε ακίνητος και είδε τον Αργεντινό να σουτάρει με τρομερή δύναμη και να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι!

Το μομέντουμ είχε χαθεί και παρόλο που στο πρώτο δεκάλεπτο του Β' ημιχρόνου η Γιουβέντους φάνηκε να ισορροπεί, έχοντας μια καλή στιγμή με τον Μπερναρντέσκι, από το 60' και μετά η Τότεναμ ήταν και πάλι το αφεντικό, χωρίς όμως να έχει καθαρές φάσεις.

Της αρκούσε όμως η μοναδική φορά που οι Ιταλοί έκαναν το λάθος να παραχωρήσουν φάουλ κοντά στην περιοχή τους. Ο Έρικσεν το εκτέλεσε, η μπάλα έφυγε συρτά στην δεξιά γωνιά του Μπουφόν που έκανε ένα μικρό βηματάκι στα αριστερά και δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Μετά το 2-2 οι Άγγλοι αν και πάλι ήταν καλύτεροι, δεν απείλησαν, ούτε όμως κι απειλήθηκαν κι έτσι έφυγαν από το Τορίνο με το υπερπολύτιμο 2-2.

Γιουβέντους (Μάσιμο Αλέγκρι): Μπουφόν, Ντε Σίλιο, Μπενάτια, Κιελίνι, Άλεξ Σάντρο, Κεντίρα (66’ Μπετανκούρ), Πιάνιτς, Μπερναρντέσκι, Ντάγκλας Κόστα (90+2’ Ασαμόα), Μάντζουκιτς (76’ Στουράρο), Ιγουαΐν.
    Τότεναμ (Μαουρίσιο Ποκετίνο): Γιορίς, Οριέ, Σάντσες, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Ντάιερ, Ντεμπελέ, Έρικσεν (90+2’ Γουανιάμα), Ντέλε Άλι (83’ Σον), Λαμέλα (89’ Λούκας Μόουρα), Κέιν.

Βασιλεία-Μάντσεστερ Σίτι 0-4

Αυτή τη φορά ο Δαυίδ (Βασιλεία) δεν είχε καμία τύχη απέναντι στον Γολιάθ (Μάντσεστερ Σίτι). Οι... σφεντόνες των Ελβετών δεν μπόρεσαν να κάνουν τίποτα κόντρα στους υπερηχητικούς “Πολίτες” του Γκουρδιόλα, η οποία προσέφεραν γκολ και θέαμα εξασφαλίζοντας την πρόκριση τους στους “8”.

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα μπήκε στο «Ζανκ Γιάκομπ» με στόχο να μη δώσει δικαιώματα και όλα τελείωσαν πολύ νωρίς... Για την ακρίβεια στο εκρηκτικό δεκάλεπτο από το 14' έως το 23' όταν ήρθαν τα τρία πρώτα γκολ (κι αφού πρώτα είχαν χαθεί κι άλλες ευκαιρίες).

Στο 14' ο Γκουϊντογκάν με κεφαλιά άνοιξε το σκορ,  στο 18' ο Μπερνάρντο Σίλβα πέτυχε το 0-2 με τρομερό σουτ και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 23' με το γκολ του Αγουέρο ο οποίος έγινε ο δεύτερος παίκτης αγγλικής ομάδας που βρίσκει δίχτυα σε τέσσερις εξόδους σε μία σεζόν στο θεσμό, μετά τον Ντουάιτ Γιορκ (Μαν. Γιουνάιτεντ 1998-'99).

Στο β' ημίχρονο η Σίτι κατέβασε ταχύτητα, η Βασιλεία είχε ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ της τιμής, όμως ο Έντερσον δεν το επέτρεψε και ο Γκουϊντογκάν στο 54' έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με ένα εξαιρετικό σουτ.

Βασιλεία (Ραφαέλ Βικί): Βάτσλικ, Λακρουά, Λανγκ, Φρέι, Στόκερ (71' Αγιέτι), Σούτσι, Τσάκα, Ομπερλάν, Ντιέ, Ελιουνούσι (85' Μπούα), Ριβέρος.
    Μαν. Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Εντερσον, Κομπανί, Οταμέντι, Γουόκερ, Ντελφ, Γκουντογκάν, Φερναντίνιο, Στέρλινγκ (57' Σανέ), Μπ. Σίλβα, Ντε Μπρόινε (63' Ντ. Σίλβα), Αγουέρο (85' Ντανίλο).

• No Comment to " Γιουβέντους-Τότεναμ 2-2: Ποδοσφαιρική πανδαισία στο Τορίνο "